معرفی وبلاگ
وبلاگ حکیم عباس بطور رایگان خدمات (طب گیاهی - سنتی ایران) را با تکنیک پیشرفته جهت مشخص کردن خلط غالب مزاجها و نسخه برای پاک کردن خلط غالب مثال دموی ( پرخونی ) و بلغمی و صفراوی و سوداوی و راه درمان اکثر بیماریها و برخی از بیماری های که امروزه در علم پزشکی داروی برایش یافت نشده یا اگر هم هست به صورت مسکن پیشنهاد می شود را در هر دو علوم یعنی شیمیایی و گیاهی ارائه می کند و معمولاً داروی گیاهی پیشنهاد میدهد. و هم وطن نان عزیزم می توانند از این فرصت بهره کافی را ببرند. در اینجا از پزشکان متخصص و متعهد در هر زمینه ای که تخصص دارند و علاقه به خدمات رایگان هستند دعوت به همکاری می شوند.
صفحه ها
دسته
فهرست مطالب
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 466126
تعداد نوشته ها : 60
تعداد نظرات : 18

Skype online

My status

Skype Add:abbasghafari

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

توجه:سايت جديد حكيم عباس با تصاوير بيماري ها و...راه اندازي شد

 

غذا را نبايد بدون اشتها خورد و تا اشتهاي حقيقي پيدا نشود تناول ننمائيد. در زمستان غذائي بهتر است كه گرمي و نيرو دهد برعكس در تابستان غذائي مناسب است كه اندكي سردي بخشد و يا گرمي آن اندك باشد مثلاً خوردن كره در زمستان خوب و تابستان سومند نيست.

گرمي و سردي غذا هر گز نبايد خارج از توان شخص باشد و بايستي در حد تحمل، هر غذائي را مصرف نمود بر حسب عادات روزانه بايستي غذائي مصرف شود نه در فراواني اسراف و نه در كمبود امساك زيرا هر دو زيان آور است.

اگر مقداري از غذاي داروئي مصرف شده باشد بايد سعي كرد و صبر نمود تا كاملاً حل و جذب شود سپس غذاي بعدي را صرف نمايند و چيري كه ضد آن باشد مصرف ننمايند.

اگر غذاي سنگين و امتلاء آور مصرف شود بايد در تعقيب آن غذاي سبك و لطيف مصرف نمود زيان بخش ترين نوع، غذاهائي است كه قبل از هضم غذاي اولي خورده شود بدين ترتيب بدترين كارها پر كردن شكم و پر خوري است به ويژه اگر غذاي ناپسند باشد.

دردهائيكه به علت پر خوري و خوردن غذاهاي غيظ ( چرب سرخ كرده پر حجم ) مثل دردهاي مفصل به وجود آمده باشد در هنگام خوردن اينگونه غذاها آن دردها زيادتر خواهد شد و پرخوري باعث ابتلاء به بيماريهاي تنگ نفس، برونشيت، نقرس، و دردهاي كبدي و بيماريهاي بلغمي ( سنگين و سخت شدن بدن ) و سوداوئي خواهد شد. پرخوري غذاهاي لطيف بيماريهائي از قبيل ورم، تبهاي نامنظم، و لختي و شلي به بار خواهد آورد. عوارض خوردن غذاهاي چرب و سنكين و دير هضم را مي توان با كم خوري و غذاهاي لطيف و ساده جبران نمود. هيچگاه نمي توان عوارض خوردن غذاهاي سنگين را با غذاهاي سنگين تر جبران نمود.

موضوع تناسب غذائي و رعايت سرد و گرم و ضد و نقيض بودن آنها در بيشتر كشورها معمول و مرسوم است مثلا آشاميدنيهاي مختلفي براي غذاهاي مختلف در نظر گرفته اند چناچه چلوكباب را با دوغ، كله پاچه را با آب انار، حليم و روغن و كدو و نعناع را با پنير و مشگ طرامشيع يا كاكوتي را با ماست و گلاب را با هندوانه مصرف نمايند.

بايستي بعد از حوردن غذاهاي سنگين اندكي راه رفت و هيچگاه نبايد بعد از غذاهاي سنگين بلافاصله خوابيد و پس از خوردن غذاهاي سنگين نبايستي عصباني شد و حركات شديدي را انجام داد هرگز نبايد آنقدر غذا خورده شود كه جائي در معده نباشد بايد قبل از سير شدن و باقي ماندن اشتها دست از طعام كشيد زيرا اين باقيمانده اشتها خود پس از ساعتي از بين ميرود. مسئله خوراك مسئله زنده بودن است و بايد به مقداري عادت كرد كه لازمه بدن است و هيچگاه نبايد از آن مقدار پا را فراتر نهاد.

بدترين غذاها آن است كه بر معده سنگيني كند و يدترين نوشابه ها آن است كه زياد مصرف شود كسي كه امروز بيش از حد طبيعي خورده است براي جبران آن بايستي فردا خود را گرسنه نگهدارد و اگر بتواند در آن روز بيشتر كار كند و اگر نتوانست اندكي بيشتر راه به رود و راه رفتن را ادامه دهد. يكي از دانشمندان معتقد است كه (( من پياده روي را بعد از نهار دوست مي دارم زيرا بدن را براي غذاي شام مساعد مي سازد )).

مقدار غذا

مقدار غذاي روزانه بايستي بر مبناي عادت باشد. شخص تندرست بايد آنقدر بخورد كه احساس سنگيني نكند، شكمش نفخ نكند، غذا در گلويش نيايد و حالت تهوع و استفراغ پيدا ننمايد و بي خوابي بر او غلبه نكند.

هر غذائي كه طعمش دير احساس شود يعني دير چش باشد ناپسند و هر غذائي كه نبض را تند و نفس را كوتاه نمايد، آن غذا از حد اعتدال بيشتر مصرف شده است.

اگر كسي بر اثر خوردن غذائي مزاجش بيشتر به سردي يا به گرمي گرايد بايد در مصرف آن تاءمل كند. كسي كه غذايش در يك وعده هضم نمي شود بايد بتدريج غذا را تناول كند و از آن بكاهد. غذاي سودا مزاجان بايستي اندكي خنك و كمتر گرم باشد، و غذاي صفراوي مزاجان بايستي رطوبتي و خنك كننده باشد كسي كه خونش گرم است به غذاهاي سرد و كم انرژي و كسي كه خونش بلغمي است بايد خوراكش اندك و كمي گرم و لطيف باشد طالبان سلامتي و پيروان بهياشت بايستي نكات زير را رعايت نمايند.

اگر غذاي سرد و دير هضم مصرف كرده باشند نبايد به دنبال آن غذاي زود هضم و رقيق مصرف نمايند زيرا اين غذاي رقيق دنباله رو، زودتر از غذاي قبلي هضم شده و غذاي دير هضم باقي مي ماند لذا فاسد و متعفن مي گردد و هر چه با آن غذا بياميزد آن هم تبا مي گردد مگر در حالتي كه بعداً ذكر خواهد شد و شايسته نيست كه عكس اين رژيم بر قرار شود ( خوردن خوراك غليظ به دنبال غذاي رقيق ).

كساني كه از غذاهاي نامطلوب لذت مي برند خود را فريب مي دهند زيرا اين غذاها به مرور ايام، خلطهاي ناپسند و بيمار كننده به وجود مي آورند.

كسي كه در بدنش خلطهاي بد وجود داشته باشد رواست كه از غذاهاي خوب استفاده كند تا به تدريج خلط غالب ناپديد شود.

كسي كه زياد گوشت مصرف كند بايد هر چند وقت مقداري خون بدهد به اين نكته بايد توجه داشت كه بهترين غذاي مطلوب آن است كه آدمي از خوردن آن لذت مي برد ليكن غذاي لذيذ در شرايطي خوب است كه اندامهاي اصلي همه سالم باشند وگرنه لذت بردن دليل بر خوبي نمي شود و بايد دانست تناول غذاي بيش از حد طبيعي خود زيان آور است. وعده هاي غذا بهترين دستور در مورد صرف طعام است و بايستي اعتياد را مراعات كرد كه اگر روزي 2 وعده غذا خورده مي شود همچنان اكتفا شود زيرا كم كردن آن مساوي است با لاغر شدن و زيادي آن برابر است با چاق شدن.

اگر غذاي وعده قبلي هضم نشده باشد، و بخواهند غذا ميل كنند باعث نفخ، ترش كردن، بدطعمي دهان، تلخي دهان و لينت شكم خواهد شد.

افراد چاق و فربه نبايستي بلافاصله كه از حمام خارج شده اند غذا تناول كنند و ايگونه اشخاص چاق و فربه بهتر است روزانه يك وعده غذا را كم نمايند و نبايستي در هنگام صرف غذا آب زيادي بنوشند.

كساني كه بيماريهاي صفراوي دارند اگر مدت زيادي گرسنه بمانند صفرا در معده آنها راه يافته غذاي بعدي را فاسد خواهد كرد. افرادي كه داراي بدني مرطوب و مزاج رطوبتي باشند نمي توانند مانند خشك بدنها تحمل گرسنگي داشته باشند، نوشيدن آب در موقع غذا خوردن و بلافاصله بعد از غذا آب خوردن زيان آور است زيرا آب چون سريع الضهم است غذادي كه با آن مصرف شود نيز زود هضم شده و گذشتن آن از معده بدون واقع شدن تحت اعمال شيميائي مخصوص باعث ناراحتيهاي گوارشي است. دو ساعت بعد از غذا خوردن آب مفيد است. كساني كه داراي طبع گرم هستند بعد از خوردن غذاي غليظ دچار كشيدگي معده و افتادگي آن مي گردند.

كسي كه معده اش خالي است چنانچه غذاي لطيف بخورد معده اش را سلامت نگهداشته است.

بايد دانست كه مبتلايان به پري معده و امتلاء آن هميشه دچار سستي و خميازه مي باشند كسي كه پير شده و ساليان درازي از عمرش گذشته است بايد بداند كه معده اش نيز پير شده است و بايد مطابق پيري با آن رفتار كند والا غذاي خورده شده تبديل به مواد زائد گرديده در بدنش جمع مي شود.

كسي كه عادت به خوردن غذاي غليظ دارد ( چرب و پر حجم ) اكر بخواهد يك دفعه به غذاي رقيق رو آورد صلاح نيست و بايستي به تدريج اين كار را شروع كند و عكس آن نيز صادق است.

مصرف غذاهاي غليظ در پيران بيشتر باعث جمع شدن مواد اضافي در دستگاههاي گوارش و عروق آنها خواهد شد و دردهاي مفصلي را تشديد خواهد كرد.

زيانهائي كه در خوردن غذاي گرم روي مي دهد با خوردن سكنجبين جبران خواهد شد. كسي كه از غذاي غليظ ناراحت شود و مزاجش گرم باشد چاره اش با سكنجبين و اگر مزاجش سرد باشد با خوردن مقداري فلفل و پودينه آسايش خواهد يافت. غذاهاي لطيف براي سلامتي بدن بهتر، ليكن نيرو دهندگي آن كمتر است كسي كه مايل است تني چابك و چالاك داشته باشد بايد از غذاهاي غليظ و پر حجم به اندازه اعتدال استفاده كند ورزشكاران و كساني كه داراي كارهاي سنگين و خسته كننده هستند مي توانند از غذاهاي غليظ استفاده كنند. خوابهاي دراز باعث هضم غذاي غليظ است و خوردن ميوه جات در تابستان قبل از غذاها لازم است ليكن در اثر رقيق شدن خون، بدن را آماده پذيرش بيماري مي نمايد. روش مطلوب اين است كه افرادي كه ميوه زياد مصرف مي كنند بايستي پياده روي بيشتر داشته باشند زياده روي در غذاهاي خشك اشتها را كم، رنگ و رو را زشت و مزاج را خشك مي كند زياده روي در غذاهاي ترش پيري را زودتر مي رساند با خوردن غذاي تند و شور و تندي غذا، معده را آسيب و شوري بيحد چشم را ضعيف مي نمايد.

هضم غذا

غذاي چسبنده ديرتر هضم مي شود، خيار پوست نكنده از پوست كنده زودتر هضم مي گردد نان سبوس دار زودتر از معده مي گذرد، كسي كه خسته شده و به غذاي لطيف عادت داشته باشد اگر غذاي غليظ خورد برايش ناگورا است همچنان براي شخص خشمگين غذاهاي مزدوج ممكن است ديرتر هضم شوند زيرا هر يك زماني را براي هضم لازم دارند پس غذاي ساده بهتر است، شخصي كه غذاي مزدوج مصرف مي كند بايستي چند گونه غذا را هضم كند در اين صورت كار دستگاههاي او همزمان نخواهد بود و اين باعث اختلال است سلحشوران قديم از خوردن چندين غذا با هم امتناع مي كردند مثلاً ظهر گوشت تنها و شب نان ساده و صبحانه نيز از يك غذا استفاده مي كرده اند.

براي مزاج دموي، تمرهندي، آلوچه خشكه و آلو، انار، سوپ جو با سبزيهاي خشك، سكنجبين، زرشك و عناب براي مزاج صفراوي، سوپ يا مرق ماش، سوپ جو با سبزيهاي خشك، آش جو و آب غوره و گشنيز، اسفناج، آب آلو و غيره مفيد است و: براي مزاج بلغمي، سوپ مرغ، نخود آب، شيره تخم كاوشه مطلوب تر است.

براي مزاج سوداوي، سوپ مرغ و سبزي، نخود آب، كاوشه،زرده تخم مرغ، اسفناج، آب گوشت ساده و سوپ گوشت نافع است

 

توجه:سايت جديد حكيم عباس با تصاوير بيماري ها و...راه اندازي شد


دسته ها :
X