معرفی وبلاگ
وبلاگ حکیم عباس بطور رایگان خدمات (طب گیاهی - سنتی ایران) را با تکنیک پیشرفته جهت مشخص کردن خلط غالب مزاجها و نسخه برای پاک کردن خلط غالب مثال دموی ( پرخونی ) و بلغمی و صفراوی و سوداوی و راه درمان اکثر بیماریها و برخی از بیماری های که امروزه در علم پزشکی داروی برایش یافت نشده یا اگر هم هست به صورت مسکن پیشنهاد می شود را در هر دو علوم یعنی شیمیایی و گیاهی ارائه می کند و معمولاً داروی گیاهی پیشنهاد میدهد. و هم وطن نان عزیزم می توانند از این فرصت بهره کافی را ببرند. در اینجا از پزشکان متخصص و متعهد در هر زمینه ای که تخصص دارند و علاقه به خدمات رایگان هستند دعوت به همکاری می شوند.
صفحه ها
دسته
فهرست مطالب
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 459700
تعداد نوشته ها : 60
تعداد نظرات : 18

Skype online

My status

Skype Add:abbasghafari

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد


بدى هضم به علت گرمى مزاج


علائم :
عطش ، یبوست دهان ، کم شدن اشتها، طعم بد دهان مانند طعم دود و ترش ‍ کردنغذاهاى گرم ، بهتر هضم شدن غذاهاى غلیظ و سرد، اینگونه بیماراندر مصرف غذاهاى گرم زیاده روى کرده و از حد اعتدال گذرانده اند.

 درمان :
شربت لیمو، شربت انار، شربت غوره ، مرباى سیب ، مرباى شیره خرفه ، و شربت زرشک و عناب و تمرهندى و آلوچه خشکه ، در صورتیکه زخممعده در کار نباشد مفید است .

بدى هضم در مزاج صفراوى خود معده
علائم
تلخى دهان ، خروج صفرا، با استفراغ و خروج صفرا با مدفوع ، بیمار پس ازغذا خوردن احساس طعم بد دهان داردمثل کسى که دود زیاد کشیده باشد، بوى بد دهان و سوزش دل و عطش و حالت تهوعموجود، ممکن است در اثر بیمارى واختلال کار سایر اعضاء مثل کبد یا روده ها و غیره باشد و همیشه مربوط بهخود معده نیست اگر حالت تهوع زیاد باشد و بیمار از امتلاء رنج برد،مقدارى سکنجبین با آب گرم حل کرده نوشند تا استفراغ کنند بعد از آن پوستهلیله زرد 10 گرم جوشانده صبح و عصرمیل نمایند اینگونه افراد صفراوى مزاج در موقع گرسنگى و دیر رسیدن غذا، بىطاقت شده و حتى ممکن است بیهوش گردند، براى درمان این حالتبهتر است شربت لیمو، شربت غوره ، شربت انار، یا شربت نارنج صبح ناشتامیل نمایند غذاهاى ترش براى افراد فوق مؤثر است و باید قبل از گرسنگىکامل غذا خورند.
نسخه :
شربت عناب 15 گرم
زرشک 10 گرم
آلوچه خشکه 15 گرم
لیمو 5 گرم
همه را جوشانده صاف کرده سه روز صبح و عصر میل نمایند.

و یا ایارج فیقرا با جوشانده هلیله تواءما بکار برند و یا اینکه افسنطین 2 گرمگل سرخ 5 گرم جوشانده صاف کرده با شربت قند آمیخته یک گرم صبر به آن اضافه نموده صبح و عصرمیل کنند و اگر بدى گوارش مربوط به بیماریهاى کبد باشد پاکسازى بدن به وسیله ماءالجبن یا به وسیله حب صبر زرد نمایند و باگل قند و آب لیمو تقویت معده نمایند و براى تقویت کبد، طباشیر و ریوند از هر یک 5 گرم کوبیده باگل قند دهند، سوپ مرغ رسمی و آب غوره یا آب لیمو مفید است .

بدى هضم در مزاج گرم و تر بطور عموم
در اینجا اشتهاى بیمار بر اعتدال بوده اما لعاب کثیر از دهان جارى مى شودبخصوص وقتى که معده خالى و گرسنگى در کار باشد و بیشتراینگونه افراد حالت تهوع داشته و گاهى استفراغ رطوبتى دارند (مانند سفیدهتخم مرغ ) اینگونه حالتها را بایستى با دادن آب شبت و سکنجبینمجبور به استفراغ نمایند تا معده پاک گردد و محتویات آن خارج شود سپسمرباى هلیله ،گل قند و طباشیر تجویز نمایند.
بدى هضم در مزاجهاى گرم و خشک
 درمان :

شیرگاو، ماءالشعیر، حریره از آرد جو و روغن بادام و شکر تهیه کرده میلنمایند. اینگونه افراد بایستى از غذاهاى رطوبتى و خنک استفاده کنند.

بدى هضم در مزاجهاى گرم و تر بدون ماده رطوبتى
در دستگاه گوارش اینگونه بیماران غذاهاى مصرف شده زودتر تغییر شکل داده و متغیر مى شود و آب دهان جارى مى گردد تبخیر یا (پوترىفیکاسیون ) در دستگاه گوارش اینگونه بیماران بیشتر از معمول است لذا باعث ایجاد گاز و نفخ زیادترى مى گردد.
 درمان :

براى تبرید و تجفیف یا خشکانیدن و جذب گازها و نفخ ، بایستى از معجوناطریفل صغیر یا اطریفل کبیر استفاده نمایند.

بدى هضم در مزاج سرد
علائم :
ضعف هضم ، تمایل زیاد به غذا خوردن یا کثرت خواهش طعام ، توقف بیش از حدمعمول غذا در معده و ترش کردن آن و آروغ ترش و برگشت غذاى ترش به دهان کهاینها همه در اثر زیادى اسید معدى است و موجب ناراحتى بیمار مىگردد مدفوع در اینگونه بیماران شل و گاهى با یبوست تواءم است اینگونهبیماران با خوردن غذاهاى گرممثل عسل ، مرباجات ، کمپوتهاى گرم بهبودى مى یابند.
نسخه:

بدى هضم در مزاج سرد و خشک
 درمان :
ماءالشعیر و عسل میل نمایند شربت گاوزبان ، شربت انار شیرین و شربت زوفا نوشند.

درد در ناحیه سر دل (مربوط به معده)
براى تسکین اینگونه دردها که به علت زیادى اسیدیته معده به وجود مى آیدخنثى کردن محیط اسیدى معده لازم است که داروهاى زیر مؤثر و از بینبرنده درد مى باشند، این فرمول در زخمهاى معده و اثنى عشر و سوء هاضمهمؤثر بوده و ضد نفخ و ضد کلیت نیز مى باشد.
 درمان :

در دردهاى معدى تواءم با صدا کردن شکم ، دادن انیسون ، جوز هندى ، پوست نارنج ، دارچین وزنجبیل از هر کدام 10 گرم به صورت پودر سائیده که روى غذا پاشیده شود بکار برده مى شود.

ضعف معده یا سوء هاضمه
در اینجا چون غذا مدت بیشترى را در معده توقف مى نماید لذا اسید بیشترىترشح شده و موجب ناراحتى و درد و گاهى باعث پیدایش زخم مى گردد. اگر منجر به تخمه و یا هیضه گردد، آروغهاى بدبو از علائم مهم این بیمارىاست . داروهائى که در بالا گذشت همه براى این حالت مؤثرند.

کم شدن اشتها
این بیمارى به علل مختلفى از جمله ضعف و ناتوانى کبد، ورم دستگاه گوارش وبیماریهاى آن و امتلاء خون از چربى ها و املاح اضافى و خوردنچربى زیاد و غذاهاى سرخ کرده و چرب و نیز داراى علل بیشمارى است که سادهترین آنها ناراحتى هاى روانى است .
براى تحریک اشتها بهتر است از غذاها و داروهاى ترش مزه استفاده نمود مثل سماق ، آب لیمو، آب انار، شربت غوره و غیره .
نسخه ضد کم اشتهایى
نسخه هاى اشتهاآور

عطش یا تشنگى مفرط
این بیمارى بیشتر در افرادى به وجود مى آید که مبتلا به بیمارى قند مىباشند غیر از بیمارى قند بیمارى دیگرى به نام دیابت بى مزه (مرضقند بدون قند) که در اینجا قند در ادرارنیست اما بیمار داراى عطش فراواناست و گوئى عاشق آب است ، در خون ریزیها و تصادفات و هنگامى کهمقدارى زیاد خون از بدن دفع شده باشد بیمار مبتلا به عطش زیاد مى گردد،خوردن غذاهاى شور و چربمیل به خوردن آب را زیاد مى نمایند.
 درمان :
سکنجبین با آب گرم نوشند و حب صبر با ایارج فیقرا بکار برند تا بدن از خلطغالب پاکسازى شود. جوشانده بادیان به صورت گرم و داغمؤثر است ، یا بادیان را کوبیده با آب گرم کفلمه نمایند، از خوردن غذاىغلیظ و چرب و میوه جات بپرهیزند، در بیماریهاى تب دار که بیمار مبتلابه عطش ‍ است مى توان از لعاب اسپرزه بتدریج استفاده نمود و عطش بیمار راساکت کرد.
ماءالشعیر لعاب اسپرزه ، لعاب به دانه ، آب خیار، شیره خرفه ، مرباى آلو،شربت آب غوره همگى مسکن عطش مى باشند، غذاهاى سرد و دوغ نیز درتسکین عطش مؤثرتر است . ناگفته نماند که خوردن آب یخ باعث عطش ‍ مى شود وآب گرم یا نیم گرم در تسکین عطش بهتر است ، در مزاجهاى گرمو خشک که مرتبا دهان ، حلق و مرى مى خشکد درمان آن با شربت لیمو، سکنجبین، شیره خرفه ، آب تمرهندى ، آب انار، آب مرباى آلو مؤثر استمبتلایان به عطش شربت بنفشه را با لعاب به دانه و آب انار شیرین مخلوطکرده بتدریج بجاى آب بنوشند، آب برگ خرفه ، آبغوره بى نمک ،و ماءالشعیر را با هم آمیخته یا به تنهائى مصرف کنند: تمرهندى ، آلوچهخشکه با غذاى روزانه تواءم سازند، اگر معده مبتلا به املاح صفراوىگردیده باشد بدى طعم دهان و تلخى آن و حالت خفقان و تهوع از علائم بیمارىاست .

نسخه ضد عطش
تخم کاهو 10 گرم
کاسنى 10 گرم
خرفه 10 گرم
مغز تخم کدو 20 گرم
تخم بارهنگ 10 گرم
همه را نرم سائیده روزى سه قاشق مرباخورى با عرق بیدمشگ یا لعاب اسپرزه و یا شربت بنفشه یا شربت عودمیل نمایند.
دستور
بایستى بیمار استفراغ کند، شربت لیمو، شربت نارنج ، شیره خرفه خورند از غذاهاى خنک استفاده نمایند.

عطش به علت گرمازدگى یا آفتاب زدگى
اگر عطش به علت حرارت آفتاب یا آفتاب زدگى یا به علت آتش و یا واقع شدن دروزش باد گرم یا روزه داریهاىطویل باشد. دست و پاى بیمار را بایستى در آب سرد گذارند و در آفتاب زدگىباید بیمار را در وان یخ قرار دهند و دست و پاى بیمار را با آبسرد ماساژ داده تا حرارت به وجود آمده فروکش نماید سر بیمار را بایستى باگلاب بشویند و قدرى تمرهندى در دهان او گذارند تا به تدریجآب آنرا فرو برد.
در عطشهاى مفرط، بیماران مى توانند بدن خود را با آب برگ گل خطمى بشویند،مغز تخم خیار و مغز خربزه و ترنجبین را شیره کش کرده با لعاببه دانه یا لعاب اسپرزه میل نمایند.
جوشانده ریشه شیرین بیان به تنهائى براى تسکین عطش به کار مى رود. یا خاکشیر را در آب یخ و شکرحل کرده بدهند.

ورم معده یا گاستریت
در مزاجهاى صفراوى و دموى بیشتر به وجود مى آید و در بلغمى و سوداوى کمتر، در مزاجهاى دموى و صفراوى درد سردل التهاب ، سوزش ، عطش ، سستى ، حالت استفراغ ، سقوط اشتها، زردى یا سرخى زبان ، تلخى دهان ، گرفتگى رنگ صورتمتمایل به زردى ، در فشار با کف دست درد شدیدى در سر دل احساس مى شود در گرم مزاجان که پرخون مى باشند باید فصد نموده و سپس شربتبنفشه ، شربت نیلوفر، آب انار، آب غوره ، آب کاسنى ، و یا عرق کاسنى و یا آب تاجریزى را با گلابمیل نمایند، کسانى که مبتلا به خشکى مزاج و یبوست هستند از دستور زیر مى توانند استفاده کنند:

 درمان :

زخم معده
مبتلایان به زخم معده و اثنى عشر با خوردن چیزهاى ترش و تند و سرخ کردهمیوه هاى خام سبزیجات و نان طرید و آشها ناراحت مى شوند لذا رعایترژیم غذاى مناسب در زخم معده و اثنى عشر مؤثر است . در هنگامى که زخم تازهباشد طباشیر وگل سرخ ، تخم ترشک از هر کدام 10 گرم به مدت 6 روز به صورت جوشانده بعد ازهر غذا نصف لیوانمیل نمایند. در زخمهاى تازه معده و اثنى عشر نبایستى از داروهاى پاک کننده (منقیات ) قوى استفاده نمایند زیرا زخم را تازه تر مى سازد.

مبتلایان به زخم معده و اثنى عشر مى توانند تا بهبودى کامل روزانه صبح ناشتا و شب از جوشانده زیر استفاده نمایند.
نسخه :

ضد نفخ معده
داروهائى که در بدى هضم معده به علت گرمى مزاج گفته شد در اینجا مى تواند مصرف شود.
همچنین داروهاى مؤثر در سوءهضم نیز در اینجا اثر درمانى دارد.

نسخه ضد نفخ معده
هیل غرابى 5 گرم
هیل باد 5 گرم
نرم کوبیده بعد از هر غذا یک قاشق چایخورى در گلاب حل کرده میل نمایند.

براى رفع آروغ زدن
بعضى افراد عادت دارند که بعد از تناول غذا مرتب آروغ زنند این عمل راهواخورى نامند که ادامه آن باعث گشادى معده خواهد شد و اینعمل ناپسندى است هم براى اطرافیان بیمار و هم براى خود او این مرض نزدکسانى که غذا بهتعجیل مى خورند و دهان خود را در هنگام غذا خوردن نمى بندند بیشتر پیش مىآید زیرا به عجله غذا خوردن مقدارى هوا با طعام وارد معده مى شود.
 درمان :

علاوه بر رعایت نکات فوق بایستى بادیان را نرم کوبیده با گل قند بعد از غذامیل کنند یا 5 گرم هیل غرابى را نرم کوبیده با گلاب مصرف نمایند. (این مقدار براى یک روز در سه نوبت ).

نسخه ساده ضد آروغ
10
گرم برگ نعناع را جوشانده آب آنرا سه روز بعد از هر غذا میل کنند: یا پودینه را نرم کوبیده باهیل غرابى و گلاب بعد از غذا مصرف نمایند.
نسخه :

استفراغ خونى
در اینجا مقصود از خونى است که مبداء آن زخمهاى معده و اثنى عشر است و در اثر پاره گى یکى از عروق معده یا اثنى عشر خونریزى شروع مىشود.
 درمان :

اول بیمار بایستى از خوردن غذا منصرف شود و استراحت کامل نماید و از حرکتجنبش و کارهاى سخت خوددارى کند. سپس از داروهاى ضد خونریزى کهقبلا ذکر شده است استفاده نمایند. مثل کندر، گلنار، فوفل ، مازو، گل ارمنى .

نسخه براى اشتهاى ساقط شده
به مدت سه هفته هر روز 5 گرم افسنطین را جوشانده صبح و عصر میل نمایند.

تمایل به خوردن گل و مهر و غیره
این تمایل بیشتر در زنان باردار دیده مى شود در اطفال هم گل خوارى شایع است که باید هر چه زودتر درمان شود زیرا به کم خونى آنها منجرخواهد شد.
نمک 5 گرم
تخم شوید 10 گرم
تخم ترب 10 گرم
نرم کوبیده در 250 گرم عسل یا سکنجبین ریخته روزانه یک قاشق مرباخورى استفاده شود.
نسخه دیگر

ضد تهوع و استفراغ و ضعف اشتها
آب سیب و آب زرشگ از هر کدام یک لیوان آب لیمو شیرین نصف لیوان شکر 250 گرم همه را خوب جوشانده تا به قوام آید روزى 3 استکانمیل نمایند.
نسخه دیگر

اسهال
علل اسهال متعدد است و مى تواند عللى همچون غذائى ، داروئى و عفونى و مسمومیت ها، داشته باشد.
اسهال به علت بیمارى خود معده در اثر سردى و ترى آن

علائم :
ترش شدن غذا در معده و جوشش و چنگ شدن سر معده و پوسیده و گندیده شدن غذا در معده که این خود باعثاسهال مى باشد.
 درمان :

اسهال و هضم ناقص
کسانى که مبتلا به ورم روده و کولیت و زخم روده و بیماریهاى دیگر از قبیل تومورها، غده ها و گاهى تومورهاى بدخیم مى باشندبیشتر دچاراسهال و زور و پیچ شکم مى گردند گاهى به مدفوع خونى و هضم ناقص مبتلا مى شوند که در اینجا مقدارى مواد غذائى هضم نشده در مدفوع وجوددارد، داروهاى مؤثر عبارتند از صمغ عربى ، نشاسته ، کتیرا، لعاب به دانه ، لعاب اسپرزه شربت مورد، طباشیر.
نسخه :

نسخه جهت کلیت اولسر و یا زخم روده
25 گرم ریشه انار را جوشانده 2 مرتبه در 24 ساعت تنقیه نمایند.


اسهال و هضم ناقص در مزاج بلغمى و صفراوى

علائم :
زردى مدفوع تواءم با بلغم ، درد، قراقر شکم این علائم بیشتر در کسانى دیدهمى شود که میوه هاى خام زیاد مصرف مى کنند مانند آلوچه ، آلو،زردآلو، آلبالو و غیره .
 درمان :


اسهال خونى
در اسهالهاى خونى بایستى از داروهاى قابض و داروهاى ضد خونریزى تواءمااستفاده گرددمثل قرص طباشیر، شربت انجبار، قرص کهربا، شربت مورد، پوست انار،گل ارمنى ، گلنار، مازو، بلوط و فوفل بیمار بایستى حداقل 24 ساعت تا سهروز از خوردن غذا پرهیز کند و نیز از ماست آب رفته و آب جوشاندهسماق و یا انار استفاده نمایند.
نسخه :

جالینوس و نفوذ او در 45 نسل
جالینوس رکن اصلى پزشکى بود او آخرین پایه مهم طب یونان قدیم محسوب مى شود. جالینوس (1200 - 130 میلادى ) پزشک پادشاهان وشخصیت هاى برجسته روم که مسافرت هاى زیاد انجام داد، سخنرانیهاى بى شمارى نمود و نوشته هاى گوناگونى از خود به یادگار گذاشت . اینیونانى بزرگ محقق باهوشى بود که تجربیات زیادى با آزمایشات گوناگون کسب نمود حجامت یکى از ابداعات او مى باشد. رشته داروسازىنیز مثل پزشکى از فرمولهاى او که بنام جالینوسى معروف مى باشد بهره مند گردید. جالینوس پیشتاز علم پزشکى در زمان خود بود. وتعلیمات او مورد تاءیید استادان پزشکان در طول یک هزار و پانصد سال بوده است .
نسخه :

در بیماران مبتلا به اسهال ساده یا اسهال خونى اگر مریض مبتلا به عطشزیاد باشد مى توان بجاى آب از شیره خرفه استفاده نمود براى اینکار 25 گرم تخم خرفه را در چهار لیوان آب جوشانده از آن به جاى آب استفادهنمایند.
اگر اسهال خونى همراه با صدا کردن شکم و ایجاد گاز و نفخ باشد از گلنار،مازو و بلوط و زیره و یا گشنیز که از هر کدام 5 گرم انتخاب شدهباشد پس از نرم کوبیدن روزى چهار قاشق مرباخورى بکار برند.
نسخه :
معالجه کرمهاى دستگاه گوارشکرمها و انگلهاى روده اى انواع و اقسام مختلف بوده و از کرم دراز، کرمقلابدار، کرمهاى ریز سوزنى و کرمهاى پهن یا کرم کدو و ژیاردیا، دردستگاه گوارش (روده ها) زندگى مى نمایند براى از بین بردن کرمها بیماربایستىقبل از خوردن داروى کرم ، سه روز صبحها غذایش منحصرا شیر باشد روز چهارمکه روز خوردن جوهر ضد کرم است اگر داروى ضد کرم با شیرخورده شود (شب هنگام خواب و صبح ناشتا) در تعقیب آن سوپى از سبزیجات وسرکهتناول نمایند در اخراج کرمها مؤثرتر است .
درمان براى کرمهاى کدو یا کرم پهن.
نسخه :
برنگ کابلى مقشر 10 گرم
ریشه سرخس 10 گرم
تربد 10 گرم
قنبیل یا داروکله 10 گرم
باقلاى مصرى 10 گرم
قسط تلخ 5 گرم
درمنه ترکى 15 گرم
همه را نرم سائیده 5 روز متوالى 10 گرم صبح با شیر صرف شود و 10 گرم شب .
در مزاجهاى گرم غذاهاى خنک مثل سوپ آلو و سوپ سبزیهاى خنک و آب غوره میتوان مصرف نمود و روزانه بجاى آب از شربت سکنجبین نوشند و اگرجوشانده پوست درخت توت و یا ریشه درخت انار ترش با سماق بجاى آب مصرف شود بهتر است زیرا همه اینها بى حس کننده گرم وقاتل آنها هستند.
بیمار در چند روزى که مشغول معالجه مى باشد بهتر است از غذاهاى شیرین و چرب و غلیظ و همچنین از نان و غذاهاى سفت بپرهیزد.
نسخه :
درمنه ترکى 20 گرم
برنگ کابلى 10 گرم
افتیمون 5 گرم
تربد 10 گرم
غاریقون 5 گرم
به تنهائى یا ترکیبى کوبیده و در صورتیکه بخواهند از همه آنها استفاده نمایند سه روز صبح و عصر و یا اگر بخواهند از یکى از داروهااستفاده نمایند به مدت سه روز بایستى صبح و عصر 5 گرم کفلمه نمایند.
براى از بین بردن کرم و تخم آن هر شب بایستى یک گرم سیاهدانه نرم کوبیده با دو قاشق سرکه در نصف لیوان آبحل کرده وقت خواب نوشند و اگر بتوانند روزانه با غذا مقدارى سرکه مصرف کنند از بسیارى از انگلها در امان خواهد بود.
جوشانده ریشه درخت انار به مدت سه روز صبح ناشتا کرم کدو را هم در انسان و هم در گوسفندان از بین مى برد.
نسخه جهت ژیاردیا و سایر کرمها
درمنه 20 گرم
شاه تره 5 گرم
آویشن 10 گرم
یک قاشق غذاخورى در 2 لیوان آب کمى جوشانده صبح ، ظهر، شب قبل از غذا 2 استکان .
در اسهالهاى خونى کهنه و مراغى مى توان از تریاق کبیر روزى یک گرم استفادهنمود و این مقدار را تا 5 گرم مى توان رسانید و یا مى توان از 5گرم مصطکى کوبیده که در دوغ حل شده باشد روزانه استفاده کرد.

 

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

 


دسته ها :
X