معرفی وبلاگ
وبلاگ حکیم عباس بطور رایگان خدمات (طب گیاهی - سنتی ایران) را با تکنیک پیشرفته جهت مشخص کردن خلط غالب مزاجها و نسخه برای پاک کردن خلط غالب مثال دموی ( پرخونی ) و بلغمی و صفراوی و سوداوی و راه درمان اکثر بیماریها و برخی از بیماری های که امروزه در علم پزشکی داروی برایش یافت نشده یا اگر هم هست به صورت مسکن پیشنهاد می شود را در هر دو علوم یعنی شیمیایی و گیاهی ارائه می کند و معمولاً داروی گیاهی پیشنهاد میدهد. و هم وطن نان عزیزم می توانند از این فرصت بهره کافی را ببرند. در اینجا از پزشکان متخصص و متعهد در هر زمینه ای که تخصص دارند و علاقه به خدمات رایگان هستند دعوت به همکاری می شوند.
صفحه ها
دسته
فهرست مطالب
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 462039
تعداد نوشته ها : 60
تعداد نظرات : 18

Skype online

My status

Skype Add:abbasghafari

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

 

جرب
جرب بثورات خورد و کوچکى شبیه به دانه ارزن تا دانه عدس قرمز رنگ و خارش دارى است که با خارش شدیدى مخصوصا در شبها در ناحیه دستها و انگشتان تظاهر مى نماید.
عامل اصلى این بیمارى انگلى به نام سارکوپت است که شبها حرکت کرده و در مسیر حرکت خود خارش شدیدى ایجاد مى کند این خارش گاهى در همه تن به وجود آمده و موجب ناراحتى شدید بیمار مى گردد. بیمارى واگیردارى است که ممکن است همه اهالى یک منزل را آلوده نماید. بثورات حاصله از بیمارى جرب گاهى با ترشح ماده زرد رنگى تواءم است ، زمانى بدون ترشح و خشک است در هر دو صورت باعث خارش شدید بدن بیمار خواهد شد.


درمان:

 

طبق معمول بایستى خلط غالب را معالجه و درمان کرد تا از پیشرفت بیمارى کاسته شود اگر علائم ازدیاد صفرا در بیمار دیده شود، از جوشانده پوست هروهر، کاس پیند، اصفورن ، پرستو ، و افسنطین از هر کدام 10 گرم براى 7 روز صبح و شب هر قسمت را جوشانده میل نمایند شربت بنفشه یا یک گرم اوزای زرد را در نصف لیوان آب تمرهندى حل کرده میل نمایند این عمل را سه روز صبح ناشتا انجام دهند آنگاه سه روز ترک کرده و دوباره سه روز ادامه دهند تا جمیعا 9 روز شود اگر بیمار مبتلا به اسهال گردد 20 گرم روغن بادام شیرین میل نماید و 8 ساعت غذا تناول نکند اسهال قطع خواهد شد.


ماءالشعیر، شربت بنفشه ، شربت آب لیمو، شربت تمرهندى ، میل نمایند. عرق شاه تره هر روز صبح ناشتا نوشند و در حمام روزانه بدن را با آب برگ چغندر و گل پنیرک و کمى آب لیمو و سبوس گندم بشویند و آرد باقلا و آرد جو را مخلوط کرده در حمام به بدن بمالند پس از زمانى تاءمل بدن را با داروى زیر بشویند.


در صورتیکه بیمارى جرب با دانه هاى آبدار همراه باشد، مورد، پوست انار، روغن گل و گل بنفشه را مى توان نرم کوبیده در سرکه حل کرده بمالند.


خارش یا حساسیت هاى پوستى


علت پیدایش این بیمارى زیاد و هر عامل ناسازگارى مى تواند موجب خارش گردد، از این رو بهترین درمان از بین بردن عامل محرک آن است بطور کلى غذاها در پیدایش خارش و یا تحریک آن رل بسیار مهمى را به عهده دارند مثلا با خوردن غذاهاى نمک سود و ماهى کهنه و نمک زده و پنیر کهنه و غذاهاى سرخ کرده اى که با مواد رنگین و محرک مثل ، فلفل ، زنجبیل ، دارچین ، هل و میخک و غیره تزئین شده باشند، بیمارى شدت مى یابد، درمان خارشها بطور کلى با از بین بردن عامل محرک سودبخش بوده و در بیشتر آنها مى توان از ماءالشعیر و ماءالجبن استفاده نمود این گونه بیماران از غذاهاى خنک بایستى استفاده کنند و مرتب حمام گیرند و با گل ارمنى 10 گرم کافور یک گرم سرکه یک استکان آب زردچوبه یک استکان روغن بادام روغن گل از هر کدام نصف استکان همه را مخلوط کرده مکرر در حمام بمالند یا مازو را نرم کوبیده در سرکه حل کرده با آرد عدس در سرکه حل کرده و به آن روغن گل افزوده در حمام به بدن بمالند یا سرکه و مورد و گل ارمنى یا مالیدن بوره و گل ارمنى و گلنار یا پوست انار یا آرد جو و تخم ترشک یا ریشه مرغ ، مریم گلى و آویشن یا آب برگ عناب و آب چغندر و آب کرفس و سرکه بمالند، اگر محل خارش در لاى چین سرین (کفل ) باشد کمى زاج را بو داده در روغن بزرک حل کرده بمالند یا تخم کتان را جوشانده بمالند اگر خارش در محل بیضه ها باشد آقاقیا و مامیثا، از هر کدام 5 گرم ، صبر زرد 5/2 گرم ، نشادر 3 گرم ، نشاسته 15 گرم ، همه را نرم کوبیده در 2 استکان سرکه حل کره بمالند.


در کسانى که مدتى به خارش قسمتى از بدن مبتلا هستند که باعث ناراحتى شدید آنها شده است ، بهترین معالجه زالو انداختن به آن ناحیه است خون گیرى و کم کردن آن ، داروى مؤثرى براى خارش بدن است انداختن زالو بر محل خارش و شستشوى آن با گل بنفشه و گل سرخ و گل نیلوفر سودمندتر است .

 

نسخه :


مبتلایان به خارش مى توانند هر روز صبح 5 گرم پوست هلیله زرد را در نصف استکان سکنجبین و مقدار آب حل کرده بنوشند ادامه این امر موجب رضایت بیمار است .


نسخه دیگر ضد خارش :
شرى


بیمارى خارش دار مزاحمى است اکثر در  مزاجهای گرم و صفراوى به وجود آمده و موجب عدم آرامش بیمار مى گردد، بیمارى عبارت است از دانه هاى ریز قرمز خارش دار، زمانى دانه ها یا آبدار و گاهى خشک هستند دفعتا ظاهر شده و فرو مى نشیند شب ها بیشتر شده و با خارش محل ، بیمارى بدتر مى شود.


درمان:
و براى تبرید و تسکین شدت خارش و مانع شدن از افزایش ماده بیمارى زا و براى پاک سازى پوست و باز شدن مسام پوست ، این دارو را بمالند.


گلاب و سرکه از هر کدام نصف لیوان


در صورتیکه خارش و حرارت و گرمى پوست شدید باشد نیم گرم کافور در یک لیوان دوغ ترش یا یک لیوان شیره خرفه یا لعاب اسپرزه حل کرده در سه وعده میل نمایند و 250 گرم آرد جو را با آب تاجریزى یا با آب برگ گشنیز حل کرده در حمام به بدن خود بمالند و پس از ساعتى بشویند براى این کار از آرد عدس و آب گشنیز یا تاجریزى نیز میتوان استفاده نمود.
سوپ مرغ که در آن اسفناج ، خرفه ، برگ کاهو، و گشنیز، و کدو پخته شده باشد مفید است مى توان این سوپ را با تمرهندى یا با سرکه و یا آب غوره میل نمود.


جمره
دانه هاى کوچکى به اندازه نخود و پراکنده در سطح همه بدن که با خارش ‍ شدیدى همراه است که موجب ناراحتى شدید بیمار مى گردد موقعى که خارش شروع مى شود مانند آن است که آتشى در محل بیمارى افروخته شده باشد این دانه ها بدون چرک بوده و اگر به علت خارش یا عفونت آلوده نشوند هیچ وقت چرکین نمى گردند این بیمارى بیشتر در مزاجهاى صفراوى و دموى دیده مى شود.


درمان:
اگر غلبه با خون باشد فصد و در زیادى صفرا پاکسازى آن اساس اصلى درمان است گل ارمنى یا گل سرشوى با مقدارى کم کافور نرم کوبیده در سرکه حل کرده بمالند انار ترش را خورد کرده با پوست و دانه ها پخته تاله شود سپس با سرکه آمیخته روى پارچه تمیزى ریخته (مانند مالیدن خمیر) به محل بیمارى بگسترانند روزى 3 مرتبه این عمل را تکرار کنند.

 

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

دسته ها :

 توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد


  کسانى که مى خواهند طحال سالمى داشته باشند تا آنجا که ممکن است از خوردنمولدات سودامثل عدس بادنجان ، سیر، پیاز، خرما، عسل ، گوشت مانده بایستى خوددارى کنندو در موقع پرى شکم از انجام کارهاى سنگین و سخت پرهیز کنند و ازفریاد زدن هاى شدید و نعره کشیدن خوددارى نمایند، غذاهاى لطیف که براى کبدمفید است در اینجا نیز مؤثر است .

 


بیماریهاى شایع و معمولطحال
بیماریهاى طحال فراوان و از همه مهمتر بیماریهاى خونى است که باعث بزرگىطحال مى شود، بیماریهاى عفونى نیز یکى از عوامل مهم در بزرگى طحال مى باشد، سرطانها و بیماریهاى مادرزادى مى توانندطحال را بزرگ نمایند، بزرگى طحال اکثر اوقات با بزرگى کبد همراه است ، کم خونیها که انواع و اقسام بیماریهاى خون راتشکیل مى دهند اکثر اوقات طحال را بزرگ مى نمایند. بطور کلى غذاهاى سودازا براىطحال مناسب نیستند بخصوص ‍ اگر طحال رنجور باشد هر چه براى تقویت کبد و آنچه براى زیان کبد گفته شد دربارهطحال نیز صادق است . غیر از سنگها که در طحال سنگ دیده نشده است .


ورم طحال
براى درد ناحیه طحال روزانه 10 گرم تخم ترب را کوبیده در سکنجبین حل کرده صبح و عصر تا درد ادامه داردمیل نمایند.
براى درمان ورم طحال روزانه 5 گرم مغز ناخنک ، 5 گرم افسنطین را جوشانده صبح و عصرمیل نمایند تا از بین رفتن ورم این درمان را مى توان ادامه داد.
در ورم طحال بر حسب مزاج بیمار درمان انتخاب مى شود در گرم مزاجان دادن آبکاسنى یا عرق آن روزى سه استکان یا آب بادیان و شکر 10 گرمبادیان در 20 گرم شکر براى یک روز.


در بیماریهاى طحال آب فلوس و تاجریزى یا پوست هلیله زرد و سیاهدانه یا شاهتره با تخم کشوث یا ریشه کاسنى یا آلوچه ورقانى یا آلوىمعمولى یا تمرهندى یا طباشیره یا انیسون یا گل بنفشه یا گل سرخ ، همهمفیدند یک یا چند تاى آنها را انتخاب کرده روزى 5 گرم صبح و 5 گرمشب جوشانده میل نمایند.
اگر بیمار مبتلا به تب باشد یک عدد کدوى کوچک را پخته در سنکجبین حل کردهمیل نمایند.
تخم خرفه 10 گرم نرم کوبیده در عرق کاسنى ریخته روزى سه استکانمیل نمایند، یا تمرهندى ، سکنجین و تخم خرفه و مغز فلوس را با هم آمیخته بکار برند.

نسخه براى ورم کبد یا طحال

جالینوس عقیده دارد که جوشانده ریشه کبر با سکنجبین بهترین دارو براى ورم کبد وطحال است5 گرم ریشه کبر یا یک استکان سکنجبین محمد زکریاى رازى نیز چنین گفته است کهانجیر را شب در سرکه خیس کرده هر روزصبح 7 عدد ناشتا میل نمایند

سقراط نیز چنین گفته است آنچه مطحول است مهزل تن است و عکس آن نیز صادق است یعنى آنچه باعث بزرگ شدنطحال شده لاغر کننده بدن است .


نسخه هاى مؤثر دیگر براى بزرگ طحال

 

 توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد


دسته ها :

 توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

دو نوع یرقان وجود دارد یکى مربوط به گرفتارى کیسه صفرا و انسداد مجراى آن به وجود مى آید دیگرى در اثر ویروسها پیدا شده که آن رایرقان ویروسى نامند، در یرقان انسدادى که بیشتر مربوط به کیسه صفرا مى باشد باید علت آن را برطرف کرده تا یرقان بهبودى یابددرمان زیر در هر دو یرقان به کار برده مى شود.
آب انار، لعاب اسپرزه ، لعاب به دانه ، آب تربزه ، آب کدو، آب خیار، ماءالشعیر، آب یا شیره کاسنى یا عرق آن .


براى پاکسازى از فرمول نسخه ایکه براى پاکسازى بطور عموم گذشت مى توان استفاده کرد یا از جوشانده پوست هلیله زرد 10 گرم ترنجبین 50 گرم یا آب آلوچه خشکه و آب تمرهندى و یا از شربت بنفشه و آب آلو و تمرهندى و عرق کاسنى و گلاب استفاده نمایند. یرقانهاى دیگرىمثل یرقان همولیتیک نیز وجود دارد و نیز مسمومیتها.
نسخه :
زرشک 25 گرم
گل سرخ 10 گرم
طباشیر 5 گرم
تخم خرفه 15 گرم
تخم خیار 30 گرم
تخم خربزه 30 گرم
تخم کاسنى 10 گرم
ریوند 5 گرم
تخم کرفس 10 گرم
غیر از تخمه ها همه را نیم کوب کرده جوشانده 6 روز صبح و عصر با تخمه هاى شیره کش شدهمیل نمایند. یعنى تخمه ها را باید شیره کش کرده روزانه به جوشانده سرد شده فوق اضافه عرق کاسنى و عرق شاه تره بجاى آب نوشند و یاآب تاجریزى و سکنجبین خورند بیمار در حمام آب کدو و بنفشه گل پنیرک ،گل شب بو، گل نیلوفر، بخوابدبصورت وان
نسخه حمام داروئى براى یرقان
جوشانده برگ گل بنفشه ، مغز ناخنک ، گل بومادران ، بابونه ، گل شب بوبصورت وان سپس بدن را با آب سبوس گندم و سبوس نخودبشویند.
نسخه :
جوشانده ریشه ترشک و ریشه کاسنى از هر کدام روزى 10 گرم صبح و عصر بسیار نافع و مفید براى انواع یرقانها مى باشد.
نسخه :
پوست خیار و پوست ریشه کاسنى از هر کدام 20 گرم جوشانده با شکر سرخ به مدت 5 روز صبح ناشتا و عصرمیل نمایند این درمان نیز برطرف کننده یرقان ، درد مثانه و درد آلت و ضد تب نیز مى باشد.
نسخه براى پاکسازى بدن
آلوچه خشکه 100 گرم
پوست هلیه زرد 10 گرم
هلیله سیاه 10 گرم
ریشه کبر 10 گرم
ریشه کاسنى 20 گرم
بادیان 10 گرم
به مدت سه روز صبح و عصر جوشانده با 15 گرم افتیمون که قبلا به صورت پودر سائیده شده باشد روى آنها ریختهمیل کنند روزى 5 گرم تمر، 5 گرم فلوس اگر اضافه شود بهتر است
نسخه ضد یرقان
آب ترب ، آب برگ بید، آب تاجریزى ، آب برگ کاسنى ، آب برگ کبر، جوشانده صبح ناشتامیل شود از هر کدام به تنهائى 10 گرم در دو نوبت 5 گرم صبح و 5 گرم عصر.

 توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد


دسته ها :

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد


براى حفظ و بهداشت و سلامتى کبد دستورات زیر مفید است
1- پرهیز از مولدات سودا مثل بادنجان مخصوصا سرخ کرده و غذاهاى بسیار گرم و پر انرژى مثل چربى ها و سرخ کرده ها.
2- مواد رنگى مثل مشروبات غیر الکلى ، این بحث بنابر اهمیت خاصى که دارد مجددا گوشزد گردیده است . ( مشروبات الکلى خود یکى از مضرترین نوشابه ها براى کبد است)
نارسائى و ضعف کبد در حالت گرمى


علائم :
عطش مفرط، تلخى دهان ، خشکى زبان ، کم شدن اشتها، یبوست شکم ، قرمزى ادرار، پریدگى رنگ چهره .
درمان :
آب کاسنى ، آب انار شیرین و ترش ، شیره تخم خیار و خربزه ، لعاب اسپرزه شربت صندل ، شربت لیمو، شربت سکنجبین .
ماءالشعیرى که در آن جوشانده ریشه کاسنى ریخته باشند هر روز صبح ناشتا میل نمایند و با ماءالشعیر و طباشیر و خرفه و یا آب تمرهندى مخلوط با آب آلو.
نارسائى کبد با مزاج سرد.


علائم :
برافروختگى صورت ، کمى عطش ، گرفتگى رنگ صورت ، سفیدى زبان و لب و کم رنگ بودن ادرار، کمى مدفوع و سفیدى آن .
درمان :
گل قند عسلى با جوشانده بادیان و تاجریزى از هر کدام 5 گرم براى صبح و عصر و یا انیسون 10 گرم به گل قند آمیخته دهند.


نارسائى کبد در حالت صفراوى
علائم :
یبوست و گرمى و حرارت بدن ، تلخى دهان ، رنگ پریدگى چهره ، استفراغهاى سبز و زرد و گاهى تب .
درمان:

پاکسازى بدن با جوشانده هلیله و مغز فلوس : اگر حرارت زیاد باشد دوغ گاو نوشند: طباشیر 5 گرم نرم کوبیده با رب به میل نمایند.
نارسائى کبد در مزاج بلغمى :
علائم :
سردى بدن در لمس ، سفید و گاهى پر رنگ بودن ادرار، قى بلغمى ، گرفتگى رنگ چهره ، درد در طرف راست ناحیه کبد.
درمان:

ماءالاصول یا افتیمون یا ماءالجبن با افتیمون و مالیدن روغن شب بو به ناحیه کبد.
نسخه مؤثر براى نیرو و قدرت کبد.
ریشه کاسنى ، تخم کشوث ، شاه تره ، بادرنجویه ، تخم خیار و خربزه ، ترنجبین ماءالشعیر، آب انار، شربت غوره ، شربت آب لیمو، زرشک و عناب .

 

انسداد مجارى صفراوى
علل بیشمارى باعث انسداد مجارى داخل کبد مى شود از جمله ورم ، عفونت ها، چربى بیش از حد سرطان ، تومورها، کیست ها، و رسوبات و غیره و معتقدند که آب خوردن زیاد بعد از غذا مخصوصا اگر غذا چرب باشد پیامبر گرامى محمد مصطفى (صلى الله علیه و آله ) فرمود شرب الماء على اثر الدسم یهیج الداء یعنى زیادى آب خوردن بعد از غذاهاى چرب زیان آور است . حرکت هاى خیلى سخت بعد از غذا و حمام و دوش آب گرفتن بعد از شکم پر.
درمان:

بر حسب علت و سبب معالجه شروع مى شود و با برطرف شدن آن مجارى باز و کبد به حالت عادى بر خواهد گشت .
بطور کلى داروهاى زیر در انسداد مجارى کبدى مورد مصرف قرار مى گیرد.
روغن کرچک با ماءالاصول ، تخم خیار، تخم خربزه ، شیره کش شده با جوشانده ریشه کاسنى یا عرق کاسنى و تخم کشوث و پرسیاوشان .
آب بارهنگ و آب بادیان را گرفته با سکنجبین یا آب کاسنى یا سکنجبین اگر مزاج سرد باشد سکنجبین با جوشانده اسارون ، سلیخه افتیمون ، تخم کرفس و انیسون آمیخته بکار برند.
در مزاجهاى سرد که انسداد کبدى همراه آن باشد از جوشانده بادیان ، کاسنى ، اذخر، تخم کرفس ریشه کبر و افسنطین از هر کدام 10 گرم به مدت 7 روز به کار برده مى شود.
در گرفتگى مجراى کبدى از نرم کننده هائى (ملین نات ) مثل کبر، قسط، غافث ، روغن بادام مر، غاریقون و سکنجبین استفاده مى شود و بازکننده هائى ( مفتحات ) مثل گل خطمى ، گل شب بو، گل پنیرک بابونه ، مغز ناخنک و غیره مفید است ، این داروها را هم از طریق داخلى به صورت جوشانده و هم از راه خارجى به صورت ضماد و آب زن به کار مى برند.
اگر انسداد سخت و شدید باشد از 5 گرم صبر زرد محلول به آب تره استفاده میگردد یا ریوند، مرزنجوش ، کبر از هر کدام 5 گرم نرم کوبیده با شربت گل یا گلاب صبح و عصر قبل از غذا مصرف نمایند.
تخم ترشک ، آب مرزنجوش به صورت جوشانده با شکر مفید است .


نسخه های دیگر:

غذاها و داروهاى پاک کننده (منقى)
ریشه کاسنى براى انواع دردهاى کبدى مفید است و در مزاجهاى گرم داورى مؤثر سکنجبین است و در مزاجهاى سرد از داروهاى گرم و عسل و گل قند و نیز در مزاجهاى گرم خارخسک جوشانده با سرکه و سکنجبین و تخم ترشک و آب انار میخوش مفید است .
کشمش براى مزاج سرد مفید و براى انسداد مجارى کبدى تمرهندى و کشوت نیز نافع است .
ریوند، تخم کرفس ، انیسون ، قسط، نعناع ، عرق کاسنى ، عرق جوز، اسارون ، همه مقوى کبد هستند 10 گرم از هر یک از آنها را به تنهائى به صورت جوشانده با سکنجبین مى توان مصرف نمود، داروهاى فوق بازکننده مجارى کبد نیز مى باشند.
آب آوردن شکم (آسیت )
داروهاى مؤثر بر این بیمارى مثل معالجه و درمان (( نارسائى کبد در حالت سردى )) است .
پاکسازى بدن از جرم و رسوبات بیمارى با ایارج فیقرا میسر است .
تریاق اربعه 5 گرم با ماءالاصول مفید است .
زنیان و انیسون از هر کدام 5 گرم جوشانده میل نمایند (صبح و عصر)
زنیان 5 گرم ، تخم کرفس 10 گرم جوشانده دو روز مصرف نمایند.


نسخه های دیگر:

 

اگر بدن ورم داشته باشد براى خروج آن از داروهاى فوق بکار برده میشود. و داروهاى زیر را هم مى توان بر بدن ضماد کرده تا در خروج ورم کمک نماید.
بوره ارمنى را با بابونه آمیخته در آب جوش حل کرده ضماد کنند یا نمک را در پیه گاو حل کرده یا زراوند گرد را در روغن سوسن و یا دارچین ، (سلیخه ) و وج را کوبیده با روغن سوسن بمالند این داروها را بهرجائى که ورم داشته باشد اگر مالیده شود آن عضو کوچک شده و یا لاغر مى شود این لاغر کردن را مى توان از شن داغ و گرم که عضو در آن قرار گیرد، استفاده کرد، حتى میتوان بیمار را لخت کرده بدن او را غیر از سر، در زیر شن پنهان کرد، البته باید مراقبت کرد که شنها خیلى داغ نباشد که بدن بیمار را بسوزاند، آب چشمه هاى گوگرددار نیز براى لاغر کردن بدن براى دردهاى مفصلى که با ورم تواءم باشد خیلى مفید است ، شستن بدن در آب دریا نیز باعث لاغر شدن مى گردد.


نسخه های دیگر:

شربت هلیله ، شربت گل سرخ ، شربت گل بنفشه ، براى پاکسازى بدن از املاح و جرم اضافى ، بسیار نافع است ( مثل املاح صفراوى ).
نظریه ابن سینا
مبتلایان به آب آوردن انساج ، اگر مدتى زیاد انار مصرف کنند در بهبودى آنها خیلى مؤثر است یا رب انار را شربت کرده هر روز سه مرتبه میل کنند. دادن آب ترب و سکنجبین به مدت خیلى زیاد مثلا سه ماه از پیشرفت بیمارى جلوگیرى کرده گاهى ممکن است بهبودى کامل به دست آید شیر شتر نیز به همین طریق موثر است لاکن براى گرم مزاجان خوب نیست ، معتقدند که بجاى آب و غذا فقط شیر مصرف شود، شیر خر هم چنین خاصیتى را داراست ولیکن بایستى به مدت چند ماه داده شود بجاى شیرهاى فوق میتوان هر روز صبح براى یک ماه این نسخه را به کار برد.


نسخه های دیگر:


عرق گل ، عرق مورد عرق فرنجمشک ، از هر کدام نصف لیوان روزانه میل شود. اگر روزانه 5 گرم انیسون را نرم کوبیده با عرقهاى فوق بکار برند اثرات بیشترى به دست خواهد آمد این دستورات براى زیادى آب انساج و شکم هر دو مفید است .
اگر آب فقط در شکم باشد و صفاق پر از مایع گردیده باشد دستورات زیر مفیدتر است .
1-  پاکسازى بدن 2 کم کردن غذا و مایعات مخصوصا آب 3 دادن داروهاى مدر 4 مصرف شربت ریشه کاسنى ، تخمه کاسنى ، ریشه بادیان ، تخم بادیان ، تخم کرفس ، شربت ریشه کرفس ، تخم کشوث ، تخم خربزه و ترنجبین داروها را نیم کوب کرده جوشانیده ترنجبین و تخمه جات را شیره کش کرده با هم صبح ناشتا هر روز میل نمایند (مقدار داروها هر کدام 15 گرم ، تخم خربزه و خیار از هر کدام 50 گرم ، ترنجبین 100 گرم ) داروهاى فوق را میتوان همراه با عرق نعناع مصرف نمود شیر شتر و تریاق اربعه را نیز میتوان تواما بکار برد، آب برگ کاسنى و آب ترب با هم مفید مى باشند.


نسخه براى زیاد شدن ادرار (مدر)


بیماران مبتلا به اسیت یا مایع درون شکم ، بایستى چند ماه از خوردن آب خوددارى کرده بجاى آن عرق کاسنى بنوشند و در ضمن معالجه داروهاى زیر را که مقوى کبد است ، بکار برند:
مثل افسنطین ، تخم کشوث ، غافث ، ریشه کاسنى ، تاجریزى ، سنبل ، و ریوند خوردن روزانه 5 گرم از جوشانده برگ نیلوفر به مدت زیادى تاءثیر در بهبودى بیمار خواهد داشت .
نسخه :
آب کاسنى ریشه خرفه و سکنجبین هر سه تواءم در بر طرف کردن مایع شکم مؤثر است .
آب انار گل سرخ ، غافث ، تخم کشوث و شکر یا آب انار طباشیر و کاسنى و بادیان و تخم کرفس و عاقرقرها و سکنجبین و یا مصطکى را با افتیمون و تخم کرفس کوبیده در سکنجبین ریخته مصرف نمائید.

 

 توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

 

دسته ها :

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد


بدى هضم به علت گرمى مزاج


علائم :
عطش ، یبوست دهان ، کم شدن اشتها، طعم بد دهان مانند طعم دود و ترش ‍ کردنغذاهاى گرم ، بهتر هضم شدن غذاهاى غلیظ و سرد، اینگونه بیماراندر مصرف غذاهاى گرم زیاده روى کرده و از حد اعتدال گذرانده اند.

 درمان :
شربت لیمو، شربت انار، شربت غوره ، مرباى سیب ، مرباى شیره خرفه ، و شربت زرشک و عناب و تمرهندى و آلوچه خشکه ، در صورتیکه زخممعده در کار نباشد مفید است .

بدى هضم در مزاج صفراوى خود معده
علائم
تلخى دهان ، خروج صفرا، با استفراغ و خروج صفرا با مدفوع ، بیمار پس ازغذا خوردن احساس طعم بد دهان داردمثل کسى که دود زیاد کشیده باشد، بوى بد دهان و سوزش دل و عطش و حالت تهوعموجود، ممکن است در اثر بیمارى واختلال کار سایر اعضاء مثل کبد یا روده ها و غیره باشد و همیشه مربوط بهخود معده نیست اگر حالت تهوع زیاد باشد و بیمار از امتلاء رنج برد،مقدارى سکنجبین با آب گرم حل کرده نوشند تا استفراغ کنند بعد از آن پوستهلیله زرد 10 گرم جوشانده صبح و عصرمیل نمایند اینگونه افراد صفراوى مزاج در موقع گرسنگى و دیر رسیدن غذا، بىطاقت شده و حتى ممکن است بیهوش گردند، براى درمان این حالتبهتر است شربت لیمو، شربت غوره ، شربت انار، یا شربت نارنج صبح ناشتامیل نمایند غذاهاى ترش براى افراد فوق مؤثر است و باید قبل از گرسنگىکامل غذا خورند.
نسخه :
شربت عناب 15 گرم
زرشک 10 گرم
آلوچه خشکه 15 گرم
لیمو 5 گرم
همه را جوشانده صاف کرده سه روز صبح و عصر میل نمایند.

و یا ایارج فیقرا با جوشانده هلیله تواءما بکار برند و یا اینکه افسنطین 2 گرمگل سرخ 5 گرم جوشانده صاف کرده با شربت قند آمیخته یک گرم صبر به آن اضافه نموده صبح و عصرمیل کنند و اگر بدى گوارش مربوط به بیماریهاى کبد باشد پاکسازى بدن به وسیله ماءالجبن یا به وسیله حب صبر زرد نمایند و باگل قند و آب لیمو تقویت معده نمایند و براى تقویت کبد، طباشیر و ریوند از هر یک 5 گرم کوبیده باگل قند دهند، سوپ مرغ رسمی و آب غوره یا آب لیمو مفید است .

بدى هضم در مزاج گرم و تر بطور عموم
در اینجا اشتهاى بیمار بر اعتدال بوده اما لعاب کثیر از دهان جارى مى شودبخصوص وقتى که معده خالى و گرسنگى در کار باشد و بیشتراینگونه افراد حالت تهوع داشته و گاهى استفراغ رطوبتى دارند (مانند سفیدهتخم مرغ ) اینگونه حالتها را بایستى با دادن آب شبت و سکنجبینمجبور به استفراغ نمایند تا معده پاک گردد و محتویات آن خارج شود سپسمرباى هلیله ،گل قند و طباشیر تجویز نمایند.
بدى هضم در مزاجهاى گرم و خشک
 درمان :

شیرگاو، ماءالشعیر، حریره از آرد جو و روغن بادام و شکر تهیه کرده میلنمایند. اینگونه افراد بایستى از غذاهاى رطوبتى و خنک استفاده کنند.

بدى هضم در مزاجهاى گرم و تر بدون ماده رطوبتى
در دستگاه گوارش اینگونه بیماران غذاهاى مصرف شده زودتر تغییر شکل داده و متغیر مى شود و آب دهان جارى مى گردد تبخیر یا (پوترىفیکاسیون ) در دستگاه گوارش اینگونه بیماران بیشتر از معمول است لذا باعث ایجاد گاز و نفخ زیادترى مى گردد.
 درمان :

براى تبرید و تجفیف یا خشکانیدن و جذب گازها و نفخ ، بایستى از معجوناطریفل صغیر یا اطریفل کبیر استفاده نمایند.

بدى هضم در مزاج سرد
علائم :
ضعف هضم ، تمایل زیاد به غذا خوردن یا کثرت خواهش طعام ، توقف بیش از حدمعمول غذا در معده و ترش کردن آن و آروغ ترش و برگشت غذاى ترش به دهان کهاینها همه در اثر زیادى اسید معدى است و موجب ناراحتى بیمار مىگردد مدفوع در اینگونه بیماران شل و گاهى با یبوست تواءم است اینگونهبیماران با خوردن غذاهاى گرممثل عسل ، مرباجات ، کمپوتهاى گرم بهبودى مى یابند.
نسخه:

بدى هضم در مزاج سرد و خشک
 درمان :
ماءالشعیر و عسل میل نمایند شربت گاوزبان ، شربت انار شیرین و شربت زوفا نوشند.

درد در ناحیه سر دل (مربوط به معده)
براى تسکین اینگونه دردها که به علت زیادى اسیدیته معده به وجود مى آیدخنثى کردن محیط اسیدى معده لازم است که داروهاى زیر مؤثر و از بینبرنده درد مى باشند، این فرمول در زخمهاى معده و اثنى عشر و سوء هاضمهمؤثر بوده و ضد نفخ و ضد کلیت نیز مى باشد.
 درمان :

در دردهاى معدى تواءم با صدا کردن شکم ، دادن انیسون ، جوز هندى ، پوست نارنج ، دارچین وزنجبیل از هر کدام 10 گرم به صورت پودر سائیده که روى غذا پاشیده شود بکار برده مى شود.

ضعف معده یا سوء هاضمه
در اینجا چون غذا مدت بیشترى را در معده توقف مى نماید لذا اسید بیشترىترشح شده و موجب ناراحتى و درد و گاهى باعث پیدایش زخم مى گردد. اگر منجر به تخمه و یا هیضه گردد، آروغهاى بدبو از علائم مهم این بیمارىاست . داروهائى که در بالا گذشت همه براى این حالت مؤثرند.

کم شدن اشتها
این بیمارى به علل مختلفى از جمله ضعف و ناتوانى کبد، ورم دستگاه گوارش وبیماریهاى آن و امتلاء خون از چربى ها و املاح اضافى و خوردنچربى زیاد و غذاهاى سرخ کرده و چرب و نیز داراى علل بیشمارى است که سادهترین آنها ناراحتى هاى روانى است .
براى تحریک اشتها بهتر است از غذاها و داروهاى ترش مزه استفاده نمود مثل سماق ، آب لیمو، آب انار، شربت غوره و غیره .
نسخه ضد کم اشتهایى
نسخه هاى اشتهاآور

عطش یا تشنگى مفرط
این بیمارى بیشتر در افرادى به وجود مى آید که مبتلا به بیمارى قند مىباشند غیر از بیمارى قند بیمارى دیگرى به نام دیابت بى مزه (مرضقند بدون قند) که در اینجا قند در ادرارنیست اما بیمار داراى عطش فراواناست و گوئى عاشق آب است ، در خون ریزیها و تصادفات و هنگامى کهمقدارى زیاد خون از بدن دفع شده باشد بیمار مبتلا به عطش زیاد مى گردد،خوردن غذاهاى شور و چربمیل به خوردن آب را زیاد مى نمایند.
 درمان :
سکنجبین با آب گرم نوشند و حب صبر با ایارج فیقرا بکار برند تا بدن از خلطغالب پاکسازى شود. جوشانده بادیان به صورت گرم و داغمؤثر است ، یا بادیان را کوبیده با آب گرم کفلمه نمایند، از خوردن غذاىغلیظ و چرب و میوه جات بپرهیزند، در بیماریهاى تب دار که بیمار مبتلابه عطش ‍ است مى توان از لعاب اسپرزه بتدریج استفاده نمود و عطش بیمار راساکت کرد.
ماءالشعیر لعاب اسپرزه ، لعاب به دانه ، آب خیار، شیره خرفه ، مرباى آلو،شربت آب غوره همگى مسکن عطش مى باشند، غذاهاى سرد و دوغ نیز درتسکین عطش مؤثرتر است . ناگفته نماند که خوردن آب یخ باعث عطش ‍ مى شود وآب گرم یا نیم گرم در تسکین عطش بهتر است ، در مزاجهاى گرمو خشک که مرتبا دهان ، حلق و مرى مى خشکد درمان آن با شربت لیمو، سکنجبین، شیره خرفه ، آب تمرهندى ، آب انار، آب مرباى آلو مؤثر استمبتلایان به عطش شربت بنفشه را با لعاب به دانه و آب انار شیرین مخلوطکرده بتدریج بجاى آب بنوشند، آب برگ خرفه ، آبغوره بى نمک ،و ماءالشعیر را با هم آمیخته یا به تنهائى مصرف کنند: تمرهندى ، آلوچهخشکه با غذاى روزانه تواءم سازند، اگر معده مبتلا به املاح صفراوىگردیده باشد بدى طعم دهان و تلخى آن و حالت خفقان و تهوع از علائم بیمارىاست .

نسخه ضد عطش
تخم کاهو 10 گرم
کاسنى 10 گرم
خرفه 10 گرم
مغز تخم کدو 20 گرم
تخم بارهنگ 10 گرم
همه را نرم سائیده روزى سه قاشق مرباخورى با عرق بیدمشگ یا لعاب اسپرزه و یا شربت بنفشه یا شربت عودمیل نمایند.
دستور
بایستى بیمار استفراغ کند، شربت لیمو، شربت نارنج ، شیره خرفه خورند از غذاهاى خنک استفاده نمایند.

عطش به علت گرمازدگى یا آفتاب زدگى
اگر عطش به علت حرارت آفتاب یا آفتاب زدگى یا به علت آتش و یا واقع شدن دروزش باد گرم یا روزه داریهاىطویل باشد. دست و پاى بیمار را بایستى در آب سرد گذارند و در آفتاب زدگىباید بیمار را در وان یخ قرار دهند و دست و پاى بیمار را با آبسرد ماساژ داده تا حرارت به وجود آمده فروکش نماید سر بیمار را بایستى باگلاب بشویند و قدرى تمرهندى در دهان او گذارند تا به تدریجآب آنرا فرو برد.
در عطشهاى مفرط، بیماران مى توانند بدن خود را با آب برگ گل خطمى بشویند،مغز تخم خیار و مغز خربزه و ترنجبین را شیره کش کرده با لعاببه دانه یا لعاب اسپرزه میل نمایند.
جوشانده ریشه شیرین بیان به تنهائى براى تسکین عطش به کار مى رود. یا خاکشیر را در آب یخ و شکرحل کرده بدهند.

ورم معده یا گاستریت
در مزاجهاى صفراوى و دموى بیشتر به وجود مى آید و در بلغمى و سوداوى کمتر، در مزاجهاى دموى و صفراوى درد سردل التهاب ، سوزش ، عطش ، سستى ، حالت استفراغ ، سقوط اشتها، زردى یا سرخى زبان ، تلخى دهان ، گرفتگى رنگ صورتمتمایل به زردى ، در فشار با کف دست درد شدیدى در سر دل احساس مى شود در گرم مزاجان که پرخون مى باشند باید فصد نموده و سپس شربتبنفشه ، شربت نیلوفر، آب انار، آب غوره ، آب کاسنى ، و یا عرق کاسنى و یا آب تاجریزى را با گلابمیل نمایند، کسانى که مبتلا به خشکى مزاج و یبوست هستند از دستور زیر مى توانند استفاده کنند:

 درمان :

زخم معده
مبتلایان به زخم معده و اثنى عشر با خوردن چیزهاى ترش و تند و سرخ کردهمیوه هاى خام سبزیجات و نان طرید و آشها ناراحت مى شوند لذا رعایترژیم غذاى مناسب در زخم معده و اثنى عشر مؤثر است . در هنگامى که زخم تازهباشد طباشیر وگل سرخ ، تخم ترشک از هر کدام 10 گرم به مدت 6 روز به صورت جوشانده بعد ازهر غذا نصف لیوانمیل نمایند. در زخمهاى تازه معده و اثنى عشر نبایستى از داروهاى پاک کننده (منقیات ) قوى استفاده نمایند زیرا زخم را تازه تر مى سازد.

مبتلایان به زخم معده و اثنى عشر مى توانند تا بهبودى کامل روزانه صبح ناشتا و شب از جوشانده زیر استفاده نمایند.
نسخه :

ضد نفخ معده
داروهائى که در بدى هضم معده به علت گرمى مزاج گفته شد در اینجا مى تواند مصرف شود.
همچنین داروهاى مؤثر در سوءهضم نیز در اینجا اثر درمانى دارد.

نسخه ضد نفخ معده
هیل غرابى 5 گرم
هیل باد 5 گرم
نرم کوبیده بعد از هر غذا یک قاشق چایخورى در گلاب حل کرده میل نمایند.

براى رفع آروغ زدن
بعضى افراد عادت دارند که بعد از تناول غذا مرتب آروغ زنند این عمل راهواخورى نامند که ادامه آن باعث گشادى معده خواهد شد و اینعمل ناپسندى است هم براى اطرافیان بیمار و هم براى خود او این مرض نزدکسانى که غذا بهتعجیل مى خورند و دهان خود را در هنگام غذا خوردن نمى بندند بیشتر پیش مىآید زیرا به عجله غذا خوردن مقدارى هوا با طعام وارد معده مى شود.
 درمان :

علاوه بر رعایت نکات فوق بایستى بادیان را نرم کوبیده با گل قند بعد از غذامیل کنند یا 5 گرم هیل غرابى را نرم کوبیده با گلاب مصرف نمایند. (این مقدار براى یک روز در سه نوبت ).

نسخه ساده ضد آروغ
10
گرم برگ نعناع را جوشانده آب آنرا سه روز بعد از هر غذا میل کنند: یا پودینه را نرم کوبیده باهیل غرابى و گلاب بعد از غذا مصرف نمایند.
نسخه :

استفراغ خونى
در اینجا مقصود از خونى است که مبداء آن زخمهاى معده و اثنى عشر است و در اثر پاره گى یکى از عروق معده یا اثنى عشر خونریزى شروع مىشود.
 درمان :

اول بیمار بایستى از خوردن غذا منصرف شود و استراحت کامل نماید و از حرکتجنبش و کارهاى سخت خوددارى کند. سپس از داروهاى ضد خونریزى کهقبلا ذکر شده است استفاده نمایند. مثل کندر، گلنار، فوفل ، مازو، گل ارمنى .

نسخه براى اشتهاى ساقط شده
به مدت سه هفته هر روز 5 گرم افسنطین را جوشانده صبح و عصر میل نمایند.

تمایل به خوردن گل و مهر و غیره
این تمایل بیشتر در زنان باردار دیده مى شود در اطفال هم گل خوارى شایع است که باید هر چه زودتر درمان شود زیرا به کم خونى آنها منجرخواهد شد.
نمک 5 گرم
تخم شوید 10 گرم
تخم ترب 10 گرم
نرم کوبیده در 250 گرم عسل یا سکنجبین ریخته روزانه یک قاشق مرباخورى استفاده شود.
نسخه دیگر

ضد تهوع و استفراغ و ضعف اشتها
آب سیب و آب زرشگ از هر کدام یک لیوان آب لیمو شیرین نصف لیوان شکر 250 گرم همه را خوب جوشانده تا به قوام آید روزى 3 استکانمیل نمایند.
نسخه دیگر

اسهال
علل اسهال متعدد است و مى تواند عللى همچون غذائى ، داروئى و عفونى و مسمومیت ها، داشته باشد.
اسهال به علت بیمارى خود معده در اثر سردى و ترى آن

علائم :
ترش شدن غذا در معده و جوشش و چنگ شدن سر معده و پوسیده و گندیده شدن غذا در معده که این خود باعثاسهال مى باشد.
 درمان :

اسهال و هضم ناقص
کسانى که مبتلا به ورم روده و کولیت و زخم روده و بیماریهاى دیگر از قبیل تومورها، غده ها و گاهى تومورهاى بدخیم مى باشندبیشتر دچاراسهال و زور و پیچ شکم مى گردند گاهى به مدفوع خونى و هضم ناقص مبتلا مى شوند که در اینجا مقدارى مواد غذائى هضم نشده در مدفوع وجوددارد، داروهاى مؤثر عبارتند از صمغ عربى ، نشاسته ، کتیرا، لعاب به دانه ، لعاب اسپرزه شربت مورد، طباشیر.
نسخه :

نسخه جهت کلیت اولسر و یا زخم روده
25 گرم ریشه انار را جوشانده 2 مرتبه در 24 ساعت تنقیه نمایند.


اسهال و هضم ناقص در مزاج بلغمى و صفراوى

علائم :
زردى مدفوع تواءم با بلغم ، درد، قراقر شکم این علائم بیشتر در کسانى دیدهمى شود که میوه هاى خام زیاد مصرف مى کنند مانند آلوچه ، آلو،زردآلو، آلبالو و غیره .
 درمان :


اسهال خونى
در اسهالهاى خونى بایستى از داروهاى قابض و داروهاى ضد خونریزى تواءمااستفاده گرددمثل قرص طباشیر، شربت انجبار، قرص کهربا، شربت مورد، پوست انار،گل ارمنى ، گلنار، مازو، بلوط و فوفل بیمار بایستى حداقل 24 ساعت تا سهروز از خوردن غذا پرهیز کند و نیز از ماست آب رفته و آب جوشاندهسماق و یا انار استفاده نمایند.
نسخه :

جالینوس و نفوذ او در 45 نسل
جالینوس رکن اصلى پزشکى بود او آخرین پایه مهم طب یونان قدیم محسوب مى شود. جالینوس (1200 - 130 میلادى ) پزشک پادشاهان وشخصیت هاى برجسته روم که مسافرت هاى زیاد انجام داد، سخنرانیهاى بى شمارى نمود و نوشته هاى گوناگونى از خود به یادگار گذاشت . اینیونانى بزرگ محقق باهوشى بود که تجربیات زیادى با آزمایشات گوناگون کسب نمود حجامت یکى از ابداعات او مى باشد. رشته داروسازىنیز مثل پزشکى از فرمولهاى او که بنام جالینوسى معروف مى باشد بهره مند گردید. جالینوس پیشتاز علم پزشکى در زمان خود بود. وتعلیمات او مورد تاءیید استادان پزشکان در طول یک هزار و پانصد سال بوده است .
نسخه :

در بیماران مبتلا به اسهال ساده یا اسهال خونى اگر مریض مبتلا به عطشزیاد باشد مى توان بجاى آب از شیره خرفه استفاده نمود براى اینکار 25 گرم تخم خرفه را در چهار لیوان آب جوشانده از آن به جاى آب استفادهنمایند.
اگر اسهال خونى همراه با صدا کردن شکم و ایجاد گاز و نفخ باشد از گلنار،مازو و بلوط و زیره و یا گشنیز که از هر کدام 5 گرم انتخاب شدهباشد پس از نرم کوبیدن روزى چهار قاشق مرباخورى بکار برند.
نسخه :
معالجه کرمهاى دستگاه گوارشکرمها و انگلهاى روده اى انواع و اقسام مختلف بوده و از کرم دراز، کرمقلابدار، کرمهاى ریز سوزنى و کرمهاى پهن یا کرم کدو و ژیاردیا، دردستگاه گوارش (روده ها) زندگى مى نمایند براى از بین بردن کرمها بیماربایستىقبل از خوردن داروى کرم ، سه روز صبحها غذایش منحصرا شیر باشد روز چهارمکه روز خوردن جوهر ضد کرم است اگر داروى ضد کرم با شیرخورده شود (شب هنگام خواب و صبح ناشتا) در تعقیب آن سوپى از سبزیجات وسرکهتناول نمایند در اخراج کرمها مؤثرتر است .
درمان براى کرمهاى کدو یا کرم پهن.
نسخه :
برنگ کابلى مقشر 10 گرم
ریشه سرخس 10 گرم
تربد 10 گرم
قنبیل یا داروکله 10 گرم
باقلاى مصرى 10 گرم
قسط تلخ 5 گرم
درمنه ترکى 15 گرم
همه را نرم سائیده 5 روز متوالى 10 گرم صبح با شیر صرف شود و 10 گرم شب .
در مزاجهاى گرم غذاهاى خنک مثل سوپ آلو و سوپ سبزیهاى خنک و آب غوره میتوان مصرف نمود و روزانه بجاى آب از شربت سکنجبین نوشند و اگرجوشانده پوست درخت توت و یا ریشه درخت انار ترش با سماق بجاى آب مصرف شود بهتر است زیرا همه اینها بى حس کننده گرم وقاتل آنها هستند.
بیمار در چند روزى که مشغول معالجه مى باشد بهتر است از غذاهاى شیرین و چرب و غلیظ و همچنین از نان و غذاهاى سفت بپرهیزد.
نسخه :
درمنه ترکى 20 گرم
برنگ کابلى 10 گرم
افتیمون 5 گرم
تربد 10 گرم
غاریقون 5 گرم
به تنهائى یا ترکیبى کوبیده و در صورتیکه بخواهند از همه آنها استفاده نمایند سه روز صبح و عصر و یا اگر بخواهند از یکى از داروهااستفاده نمایند به مدت سه روز بایستى صبح و عصر 5 گرم کفلمه نمایند.
براى از بین بردن کرم و تخم آن هر شب بایستى یک گرم سیاهدانه نرم کوبیده با دو قاشق سرکه در نصف لیوان آبحل کرده وقت خواب نوشند و اگر بتوانند روزانه با غذا مقدارى سرکه مصرف کنند از بسیارى از انگلها در امان خواهد بود.
جوشانده ریشه درخت انار به مدت سه روز صبح ناشتا کرم کدو را هم در انسان و هم در گوسفندان از بین مى برد.
نسخه جهت ژیاردیا و سایر کرمها
درمنه 20 گرم
شاه تره 5 گرم
آویشن 10 گرم
یک قاشق غذاخورى در 2 لیوان آب کمى جوشانده صبح ، ظهر، شب قبل از غذا 2 استکان .
در اسهالهاى خونى کهنه و مراغى مى توان از تریاق کبیر روزى یک گرم استفادهنمود و این مقدار را تا 5 گرم مى توان رسانید و یا مى توان از 5گرم مصطکى کوبیده که در دوغ حل شده باشد روزانه استفاده کرد.

 

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

 

دسته ها :
X